to top

Pzt - Cu 09:00 - 18:00

Bizi Arayın (0216) 652 2268

Mirastan Feragat Sözleşmesi Hazırlanması

Mirastan Feragat Sözleşmesi Hazırlanması

Türk Medeni Kanunu'nun 528. Maddesine göre “Miras bırakan bir mirasçı ile karşılıksız veya karşılık sağlanarak mirastan feragat sözleşmesi yapılabilir.” Yani mirastan feragat sözleşmesi, miras bırakan ile gelecekteki mirasçısı arasında, ilerideki miras payından tamamen veya kısmen, karşılık sağlanarak veya karşılıksız olarak vazgeçmesine ilişkin bir miras sözleşmesidir. Gelecekteki mirasçı miras bırakan ile yapacağı feragat sözleşmesi ile, miras bırakana karşı ileride doğacak olan miras hakkından vazgeçebilir. Mirasçının vazgeçtiği hak miras hakkı değil, beklenen bir haktır.

Feragat sözleşmesi, miras bırakan açısından bir ölüme bağlı tasarruftur. Bu nedenle Türk Medeni Kanunu'nun 545. Maddesi gereği, miras bırakan açısından bütün ölüme bağlı tasarruflarda olduğu gibi şahsa sıkı sıkıya bağlı bir hak olduğundan miras bırakan, feragat sözleşmesini bizzat temsilci kullanmadan ve resmi vasiyetname şeklinde yapmak zorundadır. Türk Medeni Kanunu’nun 528. Maddesi uyarınca “Feragat eden mirasçılık sıfatını kaybeder yani feragat sözleşmesi yapmakla, feragat eden, mirasa ilişkin olarak beklediği bir haktan vazgeçmiş olur. Bu vazgeçme ister karşılıklı ister karşılıksız olsun mirasçı sıfatını kazanamaz.

Mirastan feragat sözleşmesi ile ileride doğacak haklarından tam feragat eden mirasçı murisin borçlarından sorumlu olmaz. Türk Medeni Kanunu’nun 530. Maddesine göre  “Mirasın açılması anında tereke, borçları karşılayamıyorsa ve borçlar mirasçılar tarafından da ödenmiyorsa, feragat eden ve mirasçıları, alacaklılara karşı feragat için ölümünden önceki beş yıl içinde miras bırakandan almış oldukları karşılıktan, mirasın açılması anındaki zenginleşmeleri tutarında sorumludurlar.” Yani feragat eden ancak ölümden önceki son beş yıl içinde aldığı karşılıklar kadar sorumludur.

Miras bırakan vasiyetnameden istediği zaman, tek taraflı olarak geri dönebilir. Ancak kural olarak miras sözleşmesinden istediği zaman geri dönemez. Ayrıca yine miras bırakan, başka bir kişi ile yaptığı sonraki bir miras sözleşmesi ile de bu sözleşmeden dönemez. Fakat Türk Medeni Kanunu'nun 546. Maddesine göre, “Miras sözleşmesi, tarafların yazılı anlaşmasıyla her zaman ortadan kaldırılabilir“ Yani Mirastan feragat sözleşmesinden dönme mümkündür. Sözleşmeden dönme herhangi bir şekle bağlı kılınmamıştır.

Mirastan feragat sözleşmesinden dolayı verilen karşılıklar çeşitli sebeplerle geri alınmak istenirse bu durumda sebepsiz zenginleşme kuralları uygulanır.

İlişkili Bağlantılar

Pazartesi, 23 Mart 2020 Kategori Miras Hukuku

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.
Uzmanlık alanlarımızda hukuk ve danışmanlık hizmeti almak için şimdi iletişime geçin

Adresimiz

Cevizli Mh. Bağdat Cd.
Dragos Love Apt. No: 534 D:19
Maltepe, İstanbul

Çalışma Saatleri

Pzt - Cu
09:00 - 18:00
Cmt - Paz
Kapalı
Resmi Tatiller
Kapalı